Selections & Awards
You can send us your film (opening 1. march - dead line 1. desember of year)
You can watch the films here and choose of one.
Ps: Watch all films by each own category on the liste... (Festival Program; click here)
CATEGORY | SELECTIONS | AWARDS go to |
Commercial-1 | "Kammerat" by SWD - SokFinn / Norway | And the winner is: x |
Commercial-2 | "Feria Mekeshokolade" by Feria / Norway | |
Commercial-3 | "God Morge Sulten - Humør" by Tine AS / Norway | |
Commercial-4 | "Lenge Leve Optimismen" by NT TRYapt / Norway | |
Commercial-5 | "Felleskjøpet Agri Bønde" by Felleskjøpet / Norway | |
Music Video-1 | "Redemtion Song" by Bob Marley & Playing For Change / Worldwide | Best music video is: x |
Music Video-2 | "War/No More Trouble" by Bob Marley - U2-Bono & Playing For Change / Worldwide | |
Music Video-3 | "Stand By Me" by Ben E. King & Playing For Change / Worldwide | |
Music Video-4 | "Imagine" by John Lenon & Playing For Change / Worldwide | |
Music Video-5 | "Rehab" by The Jolly Boys / Jamaica | |
Animated-1 | "Man" by Stev Cutts / England | Best animated film is: x |
Animated-2 | "The Legen Of Scarecrow" by Fernando Cascales / Spain | |
Animated-3 | "Fugu" by Arthur Philippe / France | |
Animated-4 | "Zero" by Christopher Kezelos / USA | |
Animated-5 | "Sebastian's Voodoo" by Joaquin Baldwin / Paraguay | |
Short-1 | "Post It" by Yusuf Khan / Norway | Best short film is: x |
Short-2 | "8" by Aćim Vasić / Serbia | |
Short-3 | "Uisce Beatha" by Shaun O' Connor / Ireland | |
Short-4 | "I Will Newer Start Smoking" by Trond Gaute Lockertsen / Norway | |
Short-5 | " Flirt" by Gabriel Bauer / Nederland | |
Student Film-1 | "Skimmer" by Marcus Støren / Norway | Best student film is: x |
Student Film-2 | "Hjem" by A. Gafur Dogu / Turkey-Norway | |
Student Film-3 | ||
Student Film-4 | ||
Student Film-5 | ||
Documentary-1 | "Joikefeber" by Ellen-Astri Lundb / Sami-Norway | Best docu is: x |
Documentary-2 | "Be Yourself" by Kristan Williams / USA | |
Documentary-3 | "The Little Things - Homeless in New York City" by Maiko Newell / USA | |
Documentary-4 | "A Place Like This" by Tall Story / Australia | |
Documentary-5 | "Day in Auschwitz" by Steve Purcell / England | |
Feature-1 | "Victoria / A Night In Berlin" by Sabastian Schipper / Germany | Best feature film is: x |
Feature-2 | "Mommo" by Atalay Tasdiken / Turkey "Taxi" by Jafar Panahi / Iran |
|
Feature-3 | "Det Er Meg Du Vil Ha" by Dag Johan Haugerud / Norway | |
Feature-4 | "Turist" by Rubin Østlund / Sweden | |
Feature-5 | "Sorg og Glæde" by Nils Malmros / Denmark | |
Feature-7 | "Amour" by Micaele Haneke / France | |
Feature-8 | "Hvis ikke vi hvem da" by Andres Veiel / Germany | |
Children Film-1 | Best children film is: x | |
Children Film-2 | ||
Children Film-3 | ||
Children Film-4 | ||
Children Film-5 | ||
Game-1 | "The Scarecrow" by Steve Ells / USA | Best game film is: x |
Game-2 | ||
Game-3 | ||
Game-4 | ||
Game-5 | ||
Best Film | Nekst year | |
Best Director | Nekst year | |
Best Actor | Nekst year | |
Best Actress | Nekst year | |
Best Screenplay | Nekst year | |
Best Picture | Nekst year | |
Best Cinematography | Nekst year | |
Best Music&Song | Nekst year | |
FIFF Prize (golden buddy bear+borg) | XXX by YZ | Best independent festival films |
GSF Prize (golden star) | XXX by YZ | Best peace-love-democracy film |
SWD Prize (golden camera) | XXX by YZ | Best youth-talent-film |
Ps: All awards can be plaque this year! |